V jednom staršom príspevku som spomínala našu čarovnú knihu, v ktorej so sestrou pravidelne už roky listujeme, hoci z nej záhadne málo pečieme:) Dnes to teda  trochu napravím… Siahla som po jednom koláči, ktorého názov znie pre mňa tak nejak honosne a magicky. SAVARIN. Čo sa vlastne za ním skrýva?

Trochu som rešeršovala a zistila, že má históriu, nie je to len taký-ledajaký koláč.  Vrátime sa do 18 storočia k Stanislawovi Lesczcynskému a jeho šéfkuchárovi. Ten mu upiekol Gugelhupf, ktorý sa zdal panovníkovi príliš suchý, to ho rozzúrilo natoľko, že ho odmietol jesť a hodil ho zo stola, pri lete však narazil na fľašu rumu, ten sa na neho prevrhol a a celý ho oblial. Takto vylepšený koláč, inak nazývaný aj ako rum baba, mal ohromný úspech. Sú dve verzie toho, ako dostal koláč svoje meno, podľa jednej, ho kráľ nazval Ali Babom, podľa hrdinu svojej obľúbenej knihy. Podľa druhej bol koláč podobný jednému inému poľskému koláču, ktorý sa volal babka. Kráľov šéfkuchár bol Francúz a ten mu dal vlastné pomenovanie- Savarin.

Podľa inej, miernejšej verzie príbehu, sa kráľ vrátil z  cesty a koláč, ktorý bol pre neho prichystaný zatiaľ oschol, tak ho kuchár prelial rumom. Nech už to bolo akokoľvek, máme jeden skvelý koláč či už je to savarin alebo rum baba, je to ľahôdka!

Jedná sa o brioškové cesto, ktoré je suchšie ako obvykle, hoc je v ňom dobrý podiel masla. Do cesta ide úplné minimum cukru, pretože svoju sladkosť dostáva od sirupu, ktorým je preliaty. A tu sa medze nekladú. Môžu sa použiť rôzne druhy alkoholu a ovocné šťavy, obvykle sa podáva s našľahanou smotanou, krémom Chantilly (čo je vlastne sladká šľahačka, do ktorej sa môže pridať nejaký alkohol, napr. brandy), vanilkovou omáčkou alebo napríklad ja som ho jedla s jemným tvarohom. Koláč si vyložene pýta nejaké ovocie a či už sa zvolí sušené alebo čerstvé, závisí podľa chuti.

Pre mňa je savarin, taký typický luxusne-raňajkový koláč. Kúsky si môžete opiecť na masle alebo hodiť do toustera, preliať sirupom, popridávať ovocie od výmyslu sveta a deň sa môže začať….

12

A ešte jedna vec, keď som ho piekla, nádherne rozvoňal celú kuchyňu. A to neobsahuje žiadnu extra surovinu či korenie 🙂

Savarin s pomarančovo- kamilkovým sirupom
Savarin:
  • 350 g hladkej múky
  • 20 g droždia
  • 1/8 l vlažného mlieka
  • 4 vajíčka
  • 1 vanilkový cukor
  • 1 čl vanilkového extraktu
  • 1/2 čl soli
  • 150 g rozpusteného masla

Do cesta môžete pridať aj 3 pl rumu ( ja som ho tentokrát vynechala).

Sirup:
  • 500 ml vriacej vody
  • 2 sáčky kamilkového čaju
  • 500 ml pomarančovej šťavy
  • 3-4 pl medu
  • 200 g cukru

Začneme kváskom. Vlažné mlieko a droždie- necháme 15min. odstáť na teplom mieste.  Vajíčka vyšľaháme s cukrom, pridáme soľ, vanilkový extrakt, rozpustené maslo, kvások a preosiatu múku. dobre spracujeme a necháme min. 30 min. odpočívať. Keď cesto zdvojnásobí objem, opäť ho prehnetieme ( ja to robím ručným mixérom s metličkami na cesto). Formu vymastíme maslom, naplníme cestom a necháme ešte kysnúť.

Pečieme pri 190 ºC, 40 min. Zvykla som si pri pečení briošky dať misu s vodou na dno trúby a to som urobila aj v tomto prípade.

Medzitým ako sa savarin pečie, urobíme si sirup. Vodu necháme zovrieť a vhodíme dve vrecká kamilkového čaju (alebo ak máte, tak sušenú kamilku). Necháme 7 min. lúhovať, potom pridáme pomarančovú šťavu, med a cukor a zahrievame. Keď sirup začne bublať, odrátame 7 min.

Nemusíte sa strachovať ak kombinácia šťavy a čaju sa vám zdá čudná. Chuťovo je to skutočne lahodný sirup!

Keď je savarin upečený, necháme ho na mriežke vychladnúť. Ja som ho potom vložila naspäť do formy a pridala hodnú dávku sirupu. A aj keď sa vám to bude zdať, že sa musí rozmočiť, nie je tomu tak, stred zostane stále dosť suchý. Takže sirupom nešetrite.

2

6

7

5

9

14

15

13

 

Už len popriať sladké mlsanie…:)